shorts 2024

April 9 – 13

CALL FOR ENTRIES
1 October – 1 January 2024

Shorts – Trinational Film festival of the university of applied Sciences offenburg

April 9 – 13 2024 at FORUM Offenburg

We are looking forward to a great festival with you!

timetable 23

Tue may 9

7 pm – Theater 1 – Opening – Competition 1 – Hunters and Gatherers

Title Length Country Category
Action! 1 Min GER Short film
Erich, 37, sucht Wohnung 10 Min GER Short film
Tribes 4 Min FRA Animation film
Sortez les monstres 20 Min FRA Short film
Homo Vitrum 15 Min GER Short film
Zwischenstopp 4 Min GER Short film
Xanh 12 Min GER Animation film

 

9 pm – Theater 1 – Competition 2 – Escapes and Cries for Help

 

Title Length Country Category
Love Cruiser 6 Min GER Short film
Lockpickers 17 Min GER Mid-length film
heimweh 7 Min GER Short film
98M3 5 Min FRA Animation film
Blaupause 19 Min GER Short film
Lost and Found 18 Min GER Short film
WARUM BEGEHT HELEN KOCH SCHWEREN KRAFTWAGEN­DIEBSTAHL? 22 Min GER Short film
WED May 10

5 pm – Theater 1 – Competition 3 – Role Plays

Title Length Country Category
Mach’s Licht aus! 11 Min GER Short film
Dinner mit Jill 9 Min GER Short film
FRANKY 12 Min GER Short film
Synchronie Passagère 8 Min FRA Animation film
NOWhere (to be found) 44 Min GER Mid-length film

 

5 pm – Theater 8 – Doku 1 – Working and Living

Title Length Country Category
Jeunesse 4 Min FRA Documentary
Hutgefühle 13 Min GER Documentary
Ich bin wie Butter auf zu wenig Brot 15 Min GER Documentary
Ein Leben auf See 53 Min GER Documentary

 

7 pm – Theater 1 – Competition 4 – Virtual Reality

Title Length Country Category
JONI (25, MALE), 3KM AWAY, LIKES TO SWIM 12 Min GER Short film
Talponi 15 Min CH Short film
*(In)Visible Night 11 Min GER Short film
Apocalypse Dog 8 Min FRA Animation film
MACULA 8 Min FRA Animation film
SIMULATION MÉTRO BOULOT DODO 3 Min FRA Short film
Digital Investigations 25 Min GER Short film

 

7.30 pm – Theater 8 – Doku 2 – The Other

Title Length Country Category
Außer Männer hatten wir nichts zu verlieren 30 Min GER Documentary
Das Beste in der Musik 8 Min GER Documentary
Atide 11 Min GER Documentary
ENDO-ME//triose 10 Min CH Documentary
Driving Force 30 Min GER Documentary

 

9 pm – Theater 1 – Competition 5 – Run for your life!

Title Length Country Category
180°C 3 Min GER Animation film
No More Mr. Bag Guy 6 Min GER Animation film
EONIA 4 Min GER Animation film
Ça Décale 5 Min FRA Animation film
Wir Zwei 4 Min GER Animation film
Territory 10 Min GER Short film
Advena 12 Min GER Short film
Morgenblau 27 Min GER Mid-length film

 

9.30 pm – Theater 8 – Out of Competition

Title Length Country Category
Innerer Kongo 31 Min GER Documentary

From 11.30 pm – Concert – The Necronautics – Kessel Offenburg

Thu may 11

5 pm – Theater 1 – Competition 6 – Father and Son

Title Length Country Category
Du bout des doigts 16 Min FRA Short film
Oscar 4 Min FRA Animation film
Allen Zweifeln zum Trotz 15 Min GER Short film
Seuls 11 Min FRA Short film
BABYBOY 48 Min GER Mid-length film

 

5 pm – Theater 8 – Doku 3 – Skinning and Postures

Titles Length Country Category
State of Anxiety. Oder die Angst, dass andere einen scheiße finden 22 Min GER Documentary
Studium, Du hast Dich verändert. 14 Min GER Documentary
Lieber Woanders 27 Min GER Documentary
bordering the sacred 9 Min GER Documentary
I Feel Perfect 7 Min FRA Documentary
Insulaires 15 Min FRA Documentary

 

7 pm – Theater 1 – Competition 7 – Searching and Finding

Title Length Country Category
Comeback 9 Min GER Short film
80 Euro 15 Min GER Short film
Neuanfang 17 Min GER Short film
Le Cri du Silence 7 Min FRA Animation film
Wichser im Sand 2 Min GER Animation film
SHYNE 6 Min FRA Animation film
Volver al Sur 15 Min GER Short film

 

7 pm – Theater 8 – Doku 4 – The Way

Title Length Country Category
Perros 21 Min CH Dokumentarfilm
Schweben 10 Min GER Documentary
Des Vaters Schweigen 18 Min GER Documentary
Das zieh ich an, wenn ich tot bin. 20 Min GER Documentary

 

9 pm – Theater 1 – Competition 8 – Waiting. Time. Death.

Title Length Country Category
For The Record 5 Min GER Animation film
In seiner Gnade 12 Min GER Animation film
Der Tote 24 Min CH Short film
Jolly Rogers 49 Min GER Mid-length film
Fr 12. Mai

4.30 pm – Theater 8 – Letzter Abend, Lukas Nathrath, Long film, Framework Program

7 pm – Theater 1 – Awards Ceremony & Winning Films

shorts Films 2023

*(In)Visible Night

*(In)Visible Night

Naomi Kelechi Odhiambo, Maximilian Mundt, Jasmin Luu

Hochschule für bildende Künste Hamburg

Germany

180°C

180°C

Joséphine Vendeville, Clémence Bellet, Florian Lecocq, Célia Leblois, Charlie Bossuyt

Pole3D

France

80 Euro

80 Euro

Philipp Linke

Hochschule Offenburg

Germany

prices

1000€

Short film
up to 25 minutes

1000€

Mid-length film
up tp 25 minutes

1000€

Documentary
without length limitation

1000€

Animation film
without length limitation

1000€

Best Cinematography
across all categories

1000€

Best Sound
across all categories

1000€

Special Price
of the Jury

across all categories

1000€

Freedom Price of
 Offenburg City
across all categories

1000€

Reader Price of the
Mittelbadischen Presse
across all categories

1000€

Price of HS Offenburg
across all categories for a produktion from HS Offenburg

100€

Audience Award
per competition block

Presented by

Hochschule-Offenburg

partner

Mittelbadische Presse
FORUM CINEMAS

Sponsored by

schwarz
creative unit
reiff medien
foundersnet
SCHOELLMANNS
Hansert Design
Haus Zauberflöte

promoted and supported by

Verein der Freunde und Förderer

partner festivals

up and coming
Gassli Film Festival